logo-mini

شبکه حسگر بی سیم

معرفی اجمالی محصول

در ساختمان هایی که بصورت یکپارچه مورد استفاده قرار گرفته اند (مانند ادارات، ساختمان های تجاری، بیمارستان ها و…) که نیازمند کنترل و مانیتورینگ مرکزی می باشند تا ضمن اطلاع از وضعیت عملکرد تجهیزات بتوانند کاهشی در مصرف انرژی و نظارتی بر سیستم های ایمنی و امنیتی داشته باشند، شبکه حسگر بی سیم یکی از بهترین و راحت ترین روش هایی است که بدون نیاز به سیم کشی و کابل کشی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در این گونه از ساختمان ها و به خصوص ساختمان های اداری ، برخی از ساکنین ساختمان در پایان ساعات کاری تجهیزات برقی و تهویه خود را روشن گذاشته و یا در طی یک روز ضمن عدول از درجه حرارت استاندارد تعریف شده دمای مورد نیاز خود را در فصول گرما و یا سرما خارج از تعاریف استاندارد تنظیم کرده و همچنین در مواقعی که در محل کار خود حضور ندارند تجهیزات برقی و تهویه را روشن گذاشته و یا اینکه بدون خاموش نمودن سیستم تهویه مبادرت به باز کردن درب ها و پنجره ها می کنند که این موضوع باعث می شود بار بسیار زیادی به شبکه برق و یا تأسیسات حرارتی و برودتی ساختمان وارد آمده و انرژی بسیار زیادی هدر شود که با استفاده از شبکه حسگر بی سیم می توان ضمن نظارت بر عملکرد کلیه قسمت ها ، تنظیمات مورد نیاز هر بخش را بصورت مستقل و از طریق سامانه مرکزی انجام داد.

با استفاده از این سامانه می توان بر روی قسمت های زیر عملیات کنترل و مانیتورینگ را اجرا نمود :

1- کنترل و مانیتورینگ پایانه های حرارتی و برودتی دمنده دار مانند فن کویل ، داکت فن کویل ، اسپلیت یونیت و …. بر اساس جدول زمان بندی ، دما و رطوبت تنظیم شده در دستگاه مرکزی و یا بر اساس سنسورهای تشخیص حضور و یا سنسورهای پنجره که با استفاده از این روش می توان ضمن تثبیت درجه حرارت و رطوبت (به خصوص در مناطق شرجی) مورد نیاز بصورت مرکزی ، تجهیزات را در مواقع غیر ضروری (به خصوص پس از پایان ساعات اداری) از مدار خارج ساخته و سهم بسزایی در کاهش مصرف انرژی (برق و گاز) ایفا نمود.

2- کنترل و مانیتورینگ روشنایی بر اساس جدول زمان بندی تنظیم شده در دستگاه مرکزی و یا بر اساس سنسورهای تشخیص حضور و یا سنسورهای لوکس نوری

3- کنترل و مانیتورینگ تجهیزات برقی بر اساس جدول زمان بندی تنظیم شده در دستگاه مرکزی

4- ایجاد یک شبکه امنیتی با استفاده از سنسورهای تشخیص حضور نصب شده در بخش تهویه و روشنایی در طول زمان هایی که ساکنین در ساختمان حضور نداشته و پس از ساعات اداری

5- اتصال به دتکتورهای احتراق و نشت گاز، دود جهت اعلام اخطار و کنترل سیستم های تهویه در زمان بروز حوادث و مواقع اضطراری

مشخصات فنی محصول

مشخصات فنی

بخش های تشکیل دهنده شبکه حسگر بی سیم :

– دستگاه مرکزی :

مصرف کننده می تواند کلیه عملیات نظارت (مانیتورینگ) و تنظیمات (کنترل) مربوط به کل ساختمان را توسط این دستگاه انجام دهد، عدمتاً این بخش دارای یک نمایشگر لمسی 4/5 اینچی با فونت فارسی بوده که بصورت بی سیم با تجهیزات نصب شده در داخل ساختمان در ارتباط می باشد.

Node یا Device :

این ماژول در کنار تجهیزاتی که می بایستی تحت کنترل قرار گیرند (پایانه های دمنده دار مانند فن کویل ها و کولرهای گازی، تجهیزات برقی و روشنایی و …) نصب شده و دستورات ارسالی و یا اطلاعات درخواستی دستگاه مرکزی را اعمال می نماید.

تنوع این ماژول ها متناسب با نوع تجهیزات تحت کنترل و درخواست های خریدار می باشد.

– شبکه ارتباطی (Router & Coordinator) :

به واسطه شبکه ارتباطی ارتباط بین دستگاه مرکزی و ماژول های گیرنده در بستر شبکه بی سیم  میسر می گردد

مفاهیم اولیه شبکه :

1- «گره» Node  یا  DEVICE : گیرنده (ماژول) رادیویی که اطلاعات را از دستگاه مرکزی دریافت و فرامین دریافت شده را اجرا می کند.

2- «تکرارگر» Repeater : تجهیزی الکترونیکی است است که اطلاعات را از یک سو دریافت و بدون هیچگونه دخالتی به سمت دیگر ارسال مجدد می کند «تکرارگر» سیگنالی را دریافت کرده و آن را با سطح دامنه بالاتر، انرژی بیشتر و یا به سمت دیگر یک مانع ارسال می‌کند. بدین ترتیب می‌توان سیگنال را بدون کاستی به فواصل دورتری فرستاد. از آنجا که تکرارگرها با سیگنال‌های فیزیکی واقعی سروکار دارند و در جهت تفسیر داده‌ای که انتقال می‌دهند تلاشی نمی‌کنند، این تجهیزات در «لایه فیزیکی» یعنی اولین لایه از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند.

3- «مسیریاب»ها Router : تجهیزات شبکه‌ای هستند که بسته‌های داده را با استفاده از «سرایند» ها و «جدول ارسال» تعیین مسیر کرده، و ارسال می‌کنند. مسیریاب‌ها در «لایه شبکه» از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند. همچنین مسیریاب‌ها اتصال بین بسترهای فیزیکی متفاوت را امکان‌پذیر می‌کنند. این کار با چک کردن سرایند یک بسته داده انجام می‌شود.

مسیریاب‌ها از «قراردادهای مسیریابی» مانند ابتدا کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کردن استفاده می‌کنند تا با یکدیگر گفتگو کرده و بهترین مسیر بین هر دو ایستگاه را پیکربندی کنند. هر مسیریاب دسته کم به دو شبکه، معمولاً شبکه‌های محلی،شبکه‌های گسترده و یا یک شبکه محلی و یک سرویس دهنده اینترنت متصل است. بعضی انواع مودم‌های DSL و کابلی جهت مصارف خانگی درون خود از وجود یک مسیریاب نیز بهره می‌برند.

نکته قابل توجه این است که در شبکه حسگر بی سیم هر یک از مسیریاب ها (Router) نقش گره (Node) و یا دستگاه (Device) را نیز ایفا می کنند، به همین خاطر نیازی به نصب تجهیزات اضافه مانند تکرارگرها (Repeater) برای تقویت ارتباط وجود ندارد.

 4- شبکه‌های حسگر بی سیم WSN :

یک شبکه حسگر متشکل از تعداد زیادی گره‌های حسگر (Node) است که در یک محیط به طور گسترده پخش شده و به جمع‌آوری اطلاعات از محیط می‌پردازند. لزوماً مکان قرار گرفتن گره‌های حسگر، از قبل‌تعیین‌شده و مشخص نیست. چنین خصوصیتی این امکان را فراهم می‌آورد که بتوانیم آنها را در مکان‌های خطرناک و یا غیرقابل دسترس رها کنیم.

از طرف دیگر این بدان معنی است که پروتکل‌ها و الگوریتم‌های شبکه‌های حسگری باید دارای توانایی‌های خودساماندهی باشند. دیگر خصوصیت‌های منحصربه‌فرد شبکه‌های حسگر، توانایی همکاری و هماهنگی بین گره‌های حسگر است. هر گره حسگر روی برد خود دارای یک پردازشگر است و به جای فرستادن تمامی اطلاعات خام به مرکز یا به گره‌ای که مسئول پردازش و نتیجه‌گیری اطلاعات است، ابتدا خود یک سری پردازش‌های اولیه و ساده را روی اطلاعاتی که به دست آورده است، انجام می‌دهد و سپس داده‌های نیمه پردازش شده را ارسال می‌کند.

با اینکه هر حسگر به تنهایی توانایی ناچیزی دارد، ترکیب صدها حسگر کوچک امکانات جدیدی را عرضه می‌کند. در واقع قدرت شبکه‌های بی‌سیم حسگر در توانایی به‌کارگیری تعداد زیادی گره کوچک است که خود قادرند سرهم و سازماندهی شوند و در موارد متعددی چون مسیریابی هم‌زمان، نظارت بر شرایط محیطی، نظارت بر سلامت ساختارها یا تجهیزات یک سیستم به کار گرفته شوند.

گستره کاربری شبکه‌های بی‌سیم حسگر بسیار وسیع بوده و از کاربردهای کشاورزی، پزشکی و صنعتی تا کاربردهای نظامی را شامل می‌شود. به عنوان مثال یکی از متداول‌ترین کاربردهای این تکنولوژی، نظارت بر یک محیط دور از دسترس است. مثلاً نشتی یک کارخانه شیمیایی در محیط وسیع کارخانه می‌تواند توسط صدها حسگر که به طور خودکار یک شبکه بی‌سیم را تشکیل می‌دهند، نظارت شده و در هنگام بروز نشت شیمیایی به سرعت به مرکز اطلاع داده شود.

مشخصات فنی ماژول بی سیم

 ابعاد دستگاه مرکزی cm) 10.5*6.5*4)  Main Box Dimensions
 وزن خالص دستگاه مرکزی 168(gr)  (Net Weight (Main Box
 قابلیت عملکرد دستگاه در رطوبت محیط  85%  Operating Relative Humidity
 قابلیت عملکرد دستگاه در دمای محیط  -20 ~ +50 ºC  Operating Temperature
 نوع سنسورهای دما (حساسیت) ( Digital (0.01 ºC  (Thermal Sensor Type (Sensitivity
 نوع اتصال به سنسور دما  RJ45  Type of Thermal Sens Connection
 نمایشگر  7 Segment   Display
 بسترهای ارتباطی  (RF (433-915 Mhz  Communication Systems
 ساخته شده  (Behsaz Energy (Islamic Republic of IRAN  Made By

امکانات و ویژگی های خاص

کنترل درجه حرارت داخل ساختمان بصورت تفکیکی در نقاط مختلف

صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی به خصوص برق

کنترل مرکزی دمایی و زمانی پایانه های دمنده دار (فن کویل و …) و تجهیزات برقی

عدم نیاز به سیم کشی جهت نصب تجهیزات

عنوان مورد نظر

گواهینامه ها و تأییدیه ها

گواهینامه احراز صلاحیت کیفی
شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و انجمن بهینه سازی مصرف انرژی

رزومه های کاری

دانلود

کاتالوگ شبکه حسگر بی سیم