5 ساختمان هوشمند دنیا

5 ساختمان هوشمند دنیا

5 ساختمان هوشمند دنیا

5 ساختمان هوشمند دنیا

سامانه آنلاین انرژی میتر

معماری هر روز خود را دوباره اختراع می کند تا زندگی روزمره مردم را آسان تر کند. به لطف استفاده از هوش مصنوعی در این نوع سازه‌ها، می‌توانیم روی ساختمان‌های خودکفا و پایدار حساب کنیم که می‌توانند تک تک دارایی‌های خود را حداکثر بهینه کنند.

سنسورهای کیفیت هوا، نورپردازی هوشمند، سیستم‌های تشخیص چهره… اینها تنها برخی از کاربردهایی هستند که در هوشمندترین ساختمان‌های جهان یافت می‌شوند.

1. لبه – آمستردام

سامانه آنلاین انرژی میتر

این ساختمان دارای بیش از 28000 حسگر است که آن را به یکی از هوشمندترین ساختمان های جهان تبدیل کرده است. Edge بخشی از دفاتر Deloitte در آمستردام است. این ساختمان مدرن و پیچیده به 5 ساختمان هوشمند دنیا یک ارتباط تقریباً یکپارچه بین زیرساخت ها و کارگران دست یافته است و زندگی اداری روزانه کل تیم را تسهیل می کند.

Edge قادر است سطح ظرفیت اتاق های جلسه، به ساز انرژی میزهای کار و حتی گاراژ پارکینگ را کنترل کند.

علاوه بر این، کارکنان می توانند سطح نور و رطوبت را در تاسیسات نظارت و تنظیم کنند. سنسورهای واقع در سیستم روشنایی LED داده‌های اشغال و نور با ارزش را جمع‌آوری می‌کنند و در یک پلتفرم منعکس می‌شوند که این نوع اطلاعات را ذخیره، به اشتراک گذاشته و پردازش می‌کند.

سنسورهای حمام مستقیماً با کارکنان نظافتی مرتبط هستند که در صورت نیاز به ضدعفونی به آنها اطلاع داده می شود.

15 طبقه این ساختمان با پنل های خورشیدی تامین می شود و با نصب پرده های هوشمند، The Edge توانسته مصرف انرژی را تا حد امکان بهینه کند.

2. کریستال – لندن

سامانه آنلاین انرژی میتر

این ساختمان ساخته شده برای قرار دادن مرکز شهرهای صلاحیت، تیمی که به مطالعه و ایجاد شهرهای پایدار اختصاص دارد، در لیست بهترین ساختمان های هوشمند ما قرار دارد.

هدف اصلی این ساختمان دستیابی به حداکثر پایداری و خود کارایی بود. از جمله برخی از نوآوری های آن می توان به استفاده مجدد از آب باران، به لطف استفاده از حسگرهای هوشمند نصب شده در پشت بام ساختمان اشاره کرد.

علاوه بر این، برای کاهش مصرف انرژی، The Crystal دارای سنسورهای موثری است که تشخیص می دهد نور کافی برای روشن یا خاموش کردن روشنایی در هر اتاق وجود دارد یا خیر. نظارت بر مصرف انرژی و آب در این ساختمان هوشمند امکان کاهش هزینه‌های غیرضروری و جمع‌آوری داده‌های ارزشمند را فراهم می‌کند که پیش‌بینی‌های هوشمندانه‌ای را ایجاد می‌کند.

3. گلوماک – شانگهای

سامانه آنلاین انرژی میتر

گلوماک یکی از پایدارترین و هوشمندترین ساختمان ها در آسیا است.

شهر شانگهای به عنوان شهری با سطوح بالای آلودگی شناخته شده است. برای بهبود کیفیت زندگی کارگران یک سیستم مانیتورینگ با سنسورهای اینترنت اشیا در ساختمان گلوماک تعبیه شده است که قادر است سطح اکسیژن هر اتاق را آنالیز کند و کیفیت هوا، حداکثر ظرفیت و … را بررسی کند.

به این ترتیب، گلوما به لطف استفاده از هوش مصنوعی، از داده های بزرگ و ارجاع متقابل در سطح O2 اتاق ها، تهویه اتاق ها و تهویه مطبوع اتاق ها برای بهبود رفاه استفاده می کند. از کارگران

4. الشراء – دبی

سامانه آنلاین انرژی میتر

هدف این ساختمان دولتی در دبی تبدیل شدن به هوشمندترین و پایدارترین ساختمان در جهان است. پروژه آن در سال 2023 تکمیل خواهد شد و در حال اجرای انواع برنامه های کاربردی مرتبط با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا برای دستیابی به اهداف پایداری و بهره وری انرژی است.

این ساختمان 15 طبقه می خواهد انواع راه حل های اینترنت اشیا مانند سنسورها را در همه امکانات برای نظارت بر مصرف آب و برق پیاده سازی کند. آنها با جمع آوری انواع اطلاعات مربوط به این زیرساخت، از Big Data برای بهینه سازی منابعی مانند روشنایی، آب، گاز، تهویه و غیره استفاده خواهند کرد.

ساختمان Al Shera’a همچنین امنیت سایبری را به عنوان یک نکته ضروری در نظر می گیرد و از فناوری های بیومتریک و نظارت تصویری هوشمند استفاده می کند.

5. مرکز بولیت – واشنگتن

سامانه آنلاین انرژی میتر

این ساختمان تجاری یکی از معروف‌ترین ساختمان‌های جهان است که به لطف رویکرد موثر آن با استفاده از هوش مصنوعی برای دستیابی به حداکثر پایداری انجام می‌شود. این ساختمان هوشمند به گونه ای طراحی شده است که کارکنان آن در 92 درصد ساعات کاری خود از نور خورشید بهره مند شوند.

برای رسیدن به این هدف، پنجره های هوشمند تشخیص نور خورشید تعبیه شد که به صورت خودکار باز و بسته می شوند.

نصب سنسورهای حرارتی در اتاق‌ها نیز یک نکته کلیدی برای بهینه‌سازی کنترل آب و هوای ساختمان بوده است، مرکز Bullit کنترل کامل تهویه، روشنایی، گرمایش و مصرف آب در سرتاسر ساختمان را در زمان واقعی و از یک سکو دارد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.