logo-mini

کنتور انرژی / انرژی میتر

معرفی اجمالی محصول

انرژی متر چیست؟

سامانه تفکیک مصرف انرژی ( انرژی متر و کنتور آب ) در واحدهای های یک ساختمان می باشد که با قرار دادن تجهیزات اندازه گیری با تکنولوژی التراسونیک  در مسیر لوله های ورودی به هر واحد، قابلیت محاسبه انرژی حرارتی و برودتی مصرف شده و نیز مقدار حجم آب بهداشتی مصرفی در هر یک از بخش های ساختمان را برای تفکیک هزینه و تفکیک قبض آب و انرژی به اشکال زیر دارند :

۱-    محاسبه انرژی حرارتی و برودتی هر یک از واحد ها در بخش سرمایش و گرمایش (رادیاتور، فن کویل و …) در فصول سرد و گرم

۲-    محاسبه انرژی حرارتی آبگرم بهداشتی مصرفی هر واحد (آشپرخانه، حمام، سرویس بهداشتی و …)

۳-    محاسبه حجم آب سرد و گرم بهداشتی مصرف شده هر واحد (آشپرخانه، حمام، سرویس بهداشتی و …)

قبوض انرژی چیست ؟

قبوض انرژی لیست مصرف انرژی در دوره های زمانی تعریف شده می باشد که سهم پولی هر بخش (واحد) را در یک ساختمان بابت پرداخت پول آب و انرژی مشخص می نماید که توسط سیستم چاپ شده تا مصرف کنندگان بتوانند نسبت به تفکیک قبض گاز (تفکیک انرژی)، تفکیک قبض آب و تفکیک قبض برق خود اقدام نمایند.

بخش های تشکیل دهنده سامانه انرژی میتر

 • میترها :

اولین قسمت پکیج انرژی میتر که اصلی ترین بخش مجموعه نیز می باشد میترهایی هستند که بر روی لوله های ورودی به هر بخش (واحد) نصب شده و وظیفه اندازه گیری انرژی و حجم آب را به عهده دارند.

میترها از دو بخش : فلومیتر و محاسبه گر تشکیل می شوند

به همین خاطر میترها بر اساس نوع فلومیتر دسته بندی می شوند:

الف) میترهای التراسونیک با خطای محاسباتی درحدود 1 درصد

ب) میترهای مغناطیسی با خطای محاسباتی درحدود 3 درصد

ج) میترهای توربینی با خطای محاسباتی بیش از ۵ درصد

شرکت به ساز انرژی میتر های خود را در دو دسته التراسونیک (Clamp On) و التراسونیک (In Line) تولید می کند.

 • سیستم شبکه ارتباطی

جهت ارتباط بین دستگاه اندازه گیر مرکزی و واحد ها نیاز به یک بستر شبکه می باشد، شبکه مورد استفاده از نوع RF بوده و در فرکانس های 915 Mhz و 2.4 Ghz قابل ارائه می باشد.

 • تجهیزات مرکزی

تجهیزات مرکزی وظیفه دریافت اطلاعات مصرف، محاسبه میزان مصرف و صدور قبض را بر عهده دارند.

این تجهیزات از دو بخش سامانه محاسبه گر و ماژول های صدور قبض تشکیل می شوند.

نحوه محاسبه قیمت انرژی متر

قیمت انرژی میتر برای هر ساختمان به عوامل زیر بستگی دارد :

1- تعداد واحد های یک ساختمان

2- تعداد لوله های ورودی به هر واحد : خطوط لوله فن کویل یا رادیاتور (سرمایش و گرمایش) ، خطوط لوله آب سرد و گرم بهداشتی ، خط لوله برگشت آب گرم بهداشتی (در صورت وجود انشعاب در داخل واحد)

3- سایز لوله های ذکر شده در بند 2

4- تعداد روتر های شبکه موجود در یک ساختمان

5- تجهیزات و سرورهای مرکزی

مهمترین عامل موثر در قیمت انرژی متر تعداد و سایز لوله های ورودی به هر واحد می باشد.

لازم به ذکر است با مشاعات یک ساختمان (مانند لابی، سرایداری، استخر و …) همانند یک واحد برخورد شده و بسته به سرخط لوله های مشاعات تعداد واحد های مشاع محاسبه می شود.

همچنین یک واحد می تواند کاربری های متفاوتی همچون مسکونی، اداری و یا تجاری داشته باشد، از دید سامانه انرژی میتر هر واحد یک زون مجزا محسوب می شود که ممکن است هر یک از بخش های سرمایش گرمایش و یا آب بهداشتی را داشته باشد.

 

آدرس کانال تلگرامی سمینار آموزش سامانه انرژی میتر:

از طریق لینک زیر می توانید دوره آموزشی کامل سامانه انرژی میتر را مشاهده نمایید

https://t.me/seminarergymeter

سامانه آنلاین انرژی میتر

مشخصات فنی محصول

مشخصات فنی کنتورهای التراسونیک
نحوه نصب و قرار گیری کنتورهای آب و انرژی
انرژی میتر- انرژی متر - کنتور انرژی
روش های مجاز و غیر مجاز نصب کنتور التراسونیک
مقایسه بین انرژی میترهای التراسونیک و انواع دیگر

مشکلات فلومیتر ها و انرژی میترهای مغناطیسی :

این میترها عمدتاً برای اندازه گیری هایی که موجب صدور قبض شده و با مشترکین جزء در ارتباط است توسط هیچ یک از شرکت های معتبر دنیا توصیه نمی شود، علت این امر را می توان در انحراف محاسبات کنتورها بدون هیچگونه دستکاری فیزیکی عنوان نمود.

 • میترهای مغناطیسی دارای مصرف انرژی بالایی بوده و لذا نمی توانند با باطری و در طول مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرند.
 • با توجه به ماهیت عملکرد که بر اساس میدان مغناطیسی می باشد کافیست تا مصرف کننده آهن ربا و یا تجهیزی که دارای میدان مغناطیسی باشد را با قطب مخالف در کنار کنتور نصب تا عملکرد کنتور دچار اختلال شود
 • وجود هرگونه میدان مغناطیسی (مانند کابل های برق و …) بر عملکرد کنتور تأثیر مستقیم دارد
 • در صورت استفاده از لوله های غیر فلزی به دلیل بوجود آمدن الکتریسیته ساکن امکان بروز اختلال در عملکرد وجود دارد
 • کلیه تجهیزات می بایستی دارای شبکه ارت بسیار مناسب باشند تا از تأثیرات محیطی جلوگیری بعمل آید فلذا در صورت بروز مشکل برای شبکه مربوطه در مدت زمان امکان بروز خطا وجود خواهد داشت.
 • و موارد بسیار دیگر که در مقاله های علمی معتبر درج شده است.

چرا نباید از کنتور آب (به جای فلومیتر) برای اندازه گیری انرژی در قسمت آب گرم بهداشتی استفاده کرد؟

مبنای کلیه اختلاف ها به تفاوت های بین کنتور (محاسبه حجم سیال) و فلومیتر (محاسبه دبی سیال) مربوط می شود.

در حال حاضر استفاده از کنتور آب توربینی به همراه یک عدد شمارنده جهت اندازه گیری انرژی آب گرم بهداشتی به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده به جای فلومیتر مرسوم است.

اساس کار برای اینگونه تجهیزات به شرح زیر است:

الف) محاسبه انرژی کلی جهت گرمایش آبگرم بهداشتی در موتورخانه بوسیه میترهایی با پایه فلومیتر

ب) محاسبه حجم آب گرم بهداشتی مصرف شده در هر واحد بوسیله کنتور آب توربینی با شمارنده

ج) در نهایت ایجاد نسبت (درصد) بین آب گرم بهداشتی مصرف شده (محاسبه شده توسط کنتور در ورودی هر واحد) و  انرژی کل (محاسبه شده در موتورخانه)

این در حالیست که استفاده از این تجهیزات از منظر علمی به دلایل زیر اصلاً توصیه نمی شود :

 • از منظر قانون، شرع و عرف هر مصرف کننده مجاز به پرداخت هزینه انرژی مصرفی خود می باشد، نه کمتر و نه بیشتر، حال این سوال پیش می آید که آیا واحد مستقر در طبقه همکف و طبقه 15 و یا واحدهای موجود در بلوک های مختلف
  آب گرم بهداشتی را با درجه یکسان مصرف می کنند؟ مسلماً جواب منفیست چراکه آب گرم در امتداد مسیر دچار افت دما می شود و بایستی انرژی هر واحد دقیقاً در ورودی همان واحد محاسبه شود.
 • آبگرم بهداشتی تولید شده در موتورخانه در طی شبانه روز دارای نوسانات دما (در حدود 4 درجه سانتی گراد) می باشد، بدین مفهوم که مصرف کنندگان در شروع روز یا اواسط روز و یا ساعات پایانی شب، آبگرم بهداشتی (حمام، آشپزخانه و …) را با دماهای مختلف استفاده می کنند.

این در حالیست که در این گونه محاسبات انرژی منابع آبگرم بهداشتی در موتورخانه و حجم آبگرم بهداشتی در ورودی واحدها در طول روز محاسبه شده و در نهایت بسته به میزان مصرف حجم آب گرم، انرژی نیز تقسیم می شود، چراکه امکان محاسبات آنلاین (در کسری از ثانیه) وجود نداشته و افراد مجبور هستند تا هزینه متفاوتی از آنچه مصرف کرده اند پرداخت نمایند.

 • در زمان هایی که خطوط برگشت آبگرم بهداشتی دچار مشکل می شوند (عمل کردن فیوز، سوختن پمپ برگشت آبگرم بهداشتی، ترموستات کردن پمپ برگشت آبگرم بهداشتی و …)، مصرف کننده در بدترین حالت مجبور می باشد تا جهت استفاده از آبگرم بهداشتی (به خصوص برای استحمام) بین 5 تا 15 دقیقه شیر آب را باز گذاشته تا آب گرم وارد واحد شود، که با توجه به نوع اندازه گیری، مصرف کننده در طول این مدت هزینه آب گرم با درجه بالا را پرداخت می نماید.

لازم به توضیح است قرار دادن سنسور دما در کنار کنتور آب این مشکلات را مرتفع نمی سازد و می بایستی حتماً برای محاسبه صحیح انرژی از میترهای دارای فلومیتر استفاده نمود چراکه محاسبات صحیح می بایستی در کسری از ثانیه صورت پذیرد و این کار با توجه به نوع ساختار امکان پذیر نمی باشد.

چرایی عدم استفاده از کنتورها در خطوط برگشت آبگرم بهداشتی :

اصول اندازه گیری در ساختمان هایی که دارای خط لوله برگشت آبگرم بهداشتی در داخل واحد هستند بر مبنای اختلاف دبی ورودی و خروجی آبگرم بهداشتی به هر واحد می باشد.

هر کنتور و یا میتر دارای درصد خطایی می باشد، لذا زمانیکه کنتور ورودی و خروجی حجم گذر آب را اندازه گیری می کنند، میزان دبی اندازه گیری شده به یک میزان (در حالتی که مصرف وجود ندارد) نمی باشد که این اختلاف بسته به نوع کنتور و یا میتر کم یا زیاد می شود.

به همین خاطر تولید کننده محصول نمی تواند در اینگونه ساختمان ها محاسباتی انجام دهد و یا این که می بایستی حجم مصرفی آب را در کمتر از میزان درصد خطای کنتور نادیده بگیرد که در این حالت امکان اندازه گیری آب با دبی های پایین مانند نشت و … وجود ندارند.

با توجه به نوع تکنولوژی و خاصیت کنتورهای التراسونیک که می تواند تفاوت بین خطا و مصارف پایین را تشخیص دهد، تنها میترهای التراسونیک قادر به اندازه گیری این بخش می باشند.

نکته : برند مورد نظر بایستی این تکنولوژی را در اختیار داشته باشد و صرفاً استفاده از میتر التراسونیک دلیل موجهی نمی باشد.

نمونه های اجرا شده

امکانات و ویژگی های خاص

قیمت بسیار مناسب در مقایسه با نمونه های مشابه همزمان با کیفیت بالاتر

دارای تکنولوژی اندازه گیری برگشت آبگرم بهداشتی خروجی از واحد

اندازه گیری و تشخیص مصارف بسیار ناچیز آب مانند نشت آب

استفاده ازمیترهای التراسونیک در کلیه بخش ها / حتی آب سرد بهداشتی

محاسبه دقیق انرژی آب گرم بهداشتی در ورودی هر واحد

اپلیکیشن تلفن همراه و وب سایت جهت ارتباط آنلاین از طریق شبکه اینترنت

رزومه کاری (آخرین بروز رسانی 1398/04/01)

پروژه ها

گزارش رزومه کار

مجموع کنتور فروخته شده

واحدهای راه اندازی شده

پروژه های در حال راه اندزای

مجموع واحدهای تجهیز شده

پروژه های راه اندازی شده

تعداد پروژه قرارداد شده

مجموع کنتور راه اندازی شده

گواهینامه و استاندارد

دانلود